۱۱ شهر زیرزمینی شگفت‌انگیز

۱۱ شهر زیرزمینی شگفت‌انگیز
بدون نظر

شهرهای زیرزمینی بخشی از افسانه‌های قومی و اجدادی ما به‌حساب می‌آیند و در چند سال اخیر توجه بسیار زیادی به این شهرها می‌شود. بسیاری از این شهرها بسیار قدیمی هستند و بسیاری دیگر در زمان نسبتاً مدرن ساخته‌شده‌اند. برای مشاهده‌ی این شهر های شگفت انگیز با حیطه همراه باشید.


۱- شهر زیرزمینی اویی (نوش‌آباد)

شهر زیرزمینی نوش آباد که آن را شهر زیرزمینیاویی” نیز می نامند در شهر نوش آباد کاشان در استان اصفهان یعنی در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. شهر زیرزمینی اویی در سه طبقه در زیر زمین با عمق بین چهار تا هجده متر به صورت دست کن ایجاد شده و فضاهای متعددی از جمله اطاق و راهرو و چاه ‌ها و کانال ‌های زیادی است هر کدام از این طبقه‌ ها به وسیله چاه ‌های عمودی به هم ارتباط دارند.

غیر از ورودی اصلی، ارتفاع تمام قسمت های اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پیه سوز به چشم می‌ خورد. در بعضی قسمت ها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده ‌است که در بعضی از اتاق ها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیاء می ‌شود. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده ‌است. شهر زیرزمینی اویی چندین هزار متر وسعت دارد، وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته ‌است. این معماری بی نظیر با این شکل ساختاری در جهان منحصر به فرد بوده و تاکنون با توجه به آثار به دست آمده در کاوش های باستان شناسی قدمت آن به قبل از اسلام بر می گردد که در دوره های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی  داشته است.

شهر زیر زمینِی نوش آباد که در سه طبقه معماری و به صورت دستکند تا عمق ۲۰ متری زیر زمین حفر شده است، چیزی فراتر از مراکزی است که به عنوان شهر زیرزمینی در مناطقی شامل شهر “کوبرپدی” استرالیا یا “کاپادوکیه” ترکیه و یا “ونکوور” کانادا معرفی شده اند. تاریخ شهر کوبرپدی به سال ۱۹۱۵ بر می گردد اما شهر زیرزمینی نوش آباد، روایت تاریخ ساسانیان و ۱۴ قرن پیشینه فرهنگ و تمدن ساکنان سرزمین پارس را در خود نهفته دارد مجموعه شهرزیرزمینی نوش آباد، به شماره ۱۵۸۱۶ و به سال ۱۳۸۵ ثبت در فهرست آثار ارزشمند ملی گردیده ‌است.


 شهر زیرزمینی اویی (نوش‌آباد)


۲-شهر زیرزمینی پکن

این شهر در سال ۱۹۶۹ و به دستور مائو تسه تنگ ساخته‌شده است و هدف آن دفاع نظامی در مدت جنگ مرزی بین چین و شوروی بوده است. در داخل این شهر فروشگاه، رستوران، مدرسه، سالن، آرایشگاه و حتی یک پیست اسکیت وجود داشت. همچنین این پناهگاه توانایی ایستادگی در مقابل بیش از ۱۰۰۰ حمله‌ی هوایی را دارا بود. امروزه از این پناهگاه به‌عنوان خوابگاهی برای جوانان استفاده می‌شود.


شهر زیرزمینی پکن


۳-اسپانیا، Setenil delas

 این شهر به دو جهت خیلی خاص می‌باشد. ۱-اول این‌که این شهر دقیقاً در زیرزمین ساخته نشده و در داخل سخره ایجادشده است. ۲-توسعه‌ی این شهر تا به همین امروز ادامه داشته است. این شهر سنگری نیز به اهالی شمال آفریقا خدمت کرده است.


اسپانیا، Setenil delas


۴-موس فکی، ساسکا چوان، کانادا

از آنجایی که موس فکی در کانادا واقع‌شده است دارای زمستان‌های بسیار سرد و خشن می‌باشد. در اوایل قرن بیستم این تونل‌ها به‌منظور ایجاد معابر گرم برای رفت‌وآمد کارگران ساخته شد. اما مدت کوتاهی پس از احداث تونل توجه خلافکاران به آن جلب شد و برای فعالیت‌های غیرقانونی خود از آن استفاده می‌کردند. ازجمله‌ی این فعالیت‌ها تولیدات غیرقانونی الکل، قمار و فحشا بود که این شهر زیرزمینی را به یک لاس‌وگاس کوچک تبدیل کرده بود.


موس فکی، ساسکا چوان، کانادا


۵-شهر خدایان، فلان جیزه

یکی از عجایب باقی‌مانده از عهد باستان اهرام ثلاثه مصر در نزدیکی قاهره می‌باشد. باستان شناسان در سال ۱۹۷۸ از این شهر زیرزمینی نقشه‌برداری کردند. این شهر شامل شبکه‌ی گسترده‌ای از تونل‌های مرتبط باهم می‌باشد.


موس فکی، ساسکا چوان، کانادا


۶-پورتلند، اورگان

در زیر یکی از بزرگ‌ترین شهرها در منطقه‌ی شمال غربی ایالات‌متحده‌ی آمریکا، تونل‌های شانگهای نهفته می‌باشد. از این تونل‌ها جهت حمل‌ونقل کالا استفاده می‌شد و بر اساس افسانه‌ها در این تونل‌ها آدم‌ربایی صورت می‌گرفته است. این پدیده به نام "آدم‌ربایی شانگهای برای کار اجباری روی کشتی" شناخته می‌شد.در حال حاضر بیشتر این تونل‌ها جنبه‌ی توریستی دارند.


پورتلند، اورگان


۷- معدن نمک Weiliczka، لهستان

این معدن نمک در قرن ۱۳ ام میلادی ساخته‌شده بود و یکی از طولانی‌ترین معادن نمک در طول تاریخ به شمار می‌رفت و تا سال ۲۰۰۷ همچنان دایر بود. علاوه بر تولید نمک این معدن یک مجموعه‌ی عظیم زیرزمینی می‌باشد که در آن کلیساهای کوچک، مجسمه‌ها و یک کلیسای جامع موجود می‌باشد.


معدن نمک Weiliczka، لهستان


۸-Coober Pedy، استرالیا

همانند Setenil Delas شهر Coober Pedy نیز هنوز هم وجود دارد. تولیدات عقیق این شهر از تولیدات هر شهر دیگری در دنیا بیشتر است. در این شهر کلیسا، مغازه و حتی قبرستان نیز وجود دارد.


Coober Pedy، استرالیا


۹-کیش، ایران

در زیر شهر کیش این شهر زیرزمینی مرموز نهفته شده است. این شهر نام خاصی ندارد و گردشگران آن را شهر زیرزمینی کیش نام‌گذاری کرده‌اند. این شهر قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در ابتدا به‌عنوان یک سیستم مدیریت منابع آب استفاده می‌شده است.


کیش، ایران


۱۰-کاپادوکیه، ترکیه

کاپادوکیه به خاطر سایت‌های زیرزمینی آن معروف است. یکی از مشهورترین آن‌ها در نیکویو می‌باشد که شمال تونل‌های زیرزمینی بسیاری است  در نیکویو مغازه، کلیسا و مکان‌هایی برای تولید شراب وجود داشت. همچنین در این شهر مدارس بسیاری برای تحصیل کودکان موجود بود.


کاپادوکیه، ترکیه


۱۱-برلینگتون، شهر اسرارآمیز انگلیسی

خیلی‌ها در مورد کوه شاین و مرکز دولتی‌ای که در زیرزمین آن واقع‌شده است اطلاعاتی دارند. اما به‌ندرت در مورد یک مرکز مشابه ساخته‌شده توسط انگلیسی‌ها اطلاعاتی دارند. این سایت قرار بود پناهگاهی برای مقامات انگلیسی در مواقع جنگ‌های هسته‌ای باشد. این پناهگاه در سال ۱۹۵۰ در یک معدن قدیمی سنگ ساخته شد و مساحت آن یک کیلومتر مربع می‌باشد.این پناهگاه می‌تواند ۴۰۰۰ تن از مقامات دولتی را در خود جای دهد.


برلینگتون، شهر اسرارآمیز انگلیسی 

 

 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}