رونمایی چین از بزرگراهی ساخته شده روی آب

 رونمایی چین از بزرگراهی ساخته شده روی آب
بدون نظر

چین در ۹ آگوست ۲۰۱۵ اولین بزرگراه دوستدار محیط‌زیست کشور که کلان‌شهر شانگهای را به چنگدو متصل می‌کند را افتتاح کرد. این سازه در نوع خود یک شاهکار مهندسی به شمار می‌رود. ساکنین منطقه مجاور نام "بزرگراه روی آب" را به این سازه داده‌اند. در ساخت این بزرگراه به جای برش قسمت‌هایی از کوه و تخریب جنگل، راه از روی آب ادامه پیدا کرده است.  در ادامه با حیطه همراه باشید.


با توجه به موقعیت سازه، این بزرگراه چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای به اطراف دارد و با طول تقریبی ۴/۴ کیلومتر کوهستان "هوبی" را از روی آب دور می‌زند. طول کلی این بزرگراه ۱۱ کیلومتر است.


 رونمایی چین از بزرگراهی ساخته شده روی آب


نقشه‌برداری اولیه این پروژه سه مسیر ممکن را مشخص کرده بود. دو مسیر از این سه مسیر نیاز به تونل‌زنی گسترده داخل کوه داشت و مسلماً هزینه ساخت کمتری نسبت به ایجاد ۴/۴ کیلومتر بزرگراه روی آب ایجاد می‌کرد. از آنجایی که دولت چین در تلاش برای ترویج ساخت‌وسازهای دوستدار محیط‌زیست است، تصمیم گرفت به جای مسیر زمینی از پل استفاده کند.


 رونمایی چین از بزرگراهی ساخته شده روی آب


ساخت‌وساز در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و دو ماه پیش پروژه پایان یافت. ساختار کلی این پروژه سطح بالایی از ابتکار و خلاقیت به همراه مهندسی دقیق را به نمایش می‌گذارد. پلی وسیع از بتن ارمه روی آب به طول ۴/۴ کیلومتر برای تکمیل این بزرگراه ساخته شده است.


 رونمایی چین از بزرگراهی ساخته شده روی آب


هزینه این پروژه حدود ۷۰ میلیون دلار برآورد شد که از کل این هزینه، ۳۲ میلیون دلار آن مربوط به ایجاد قسمت روی آب بود. اما با در نظر گرفتن ساختار دوستدار محیط‌زیست این بزرگراه و عدم تخریب کوه و جنگل حین ساخت‌وساز آن، این هزینه اضافی قابل توجیه بوده و کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. علاوه بر این که عبور از قسمت روی آب این بزرگراه چشم‌انداز نفس‌گیری را برای رهگذران ایجاد می‌کند، فاصله بین شهرستان‌های اطراف نیز حدود ۲۰ دقیقه کوتاه‌تر شده است.

 دولت چین با فرهنگ غالب صنعتی خود، نیاز به ترویج چنین پروژه‌هایی دارد تا سیستم سازگار با محیط‌زیست خود را به دنیا ثابت کند. 


 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}