چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم

چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم
بدون نظر

 ساکولنت‌ها از محبوبیت بالایی در بین علاقه‌مندان به گل و گیاه برخوردار هستند. دلیل این موضوع هم تنوع بی‌نظیر در فرم، رنگ و ظاهر آن‌ها می‌باشد و نیازی به آبیاری و نگهداری زیاد ندارند. آن‌ها را هم در داخل خانه و هم در حیاط می‌توان پرورش داد، همچنین در زیبایی پاسیو نقش مؤثری ایفا می‌کنند. در زیر ما ۷ ایده برای کمک به شروع کار شما بیان خواهیم کرد.


 مطلب مرتبط پیشنهادی: راهنمای پرورش گیاهان ساکولنت برای افراد مبتدی


 ۱-قرار دادن گلدان در وسط میز

بجای اینکه گل‌های چیده شده را در گلدانی در وسط میز قرار دهید از گلدان‌های ساکولنت استفاده کنید. این کار می‌تواند سبزی و حس زندگی را برای اتاق شما به ارمغان بیاورد.

در ابتدا یک ظرف کم‌عمق را انتخاب کرده و داخل آن را با انواع مختلفی از مکمل‌های کوچک مانند اکرویا، سدوم و ساق عروس پرکنید. برای تأثیرگذاری بیشتر فشردگی مکمل‌های کوچک را زیاد کنید.

در حالی که هیچ‌گاه استفاده از گلدان‌های بدون سوراخ زهکشی برای قرار دادن در فضای باز توصیه نمی‌شود اما برای استفاده در داخل خانه می‌توانید با رعایت چند نکته از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کنید. اول اینکه هرگز اجازه ندهید که خاک خیس شود و اینکه خیلی کم اما به تعداد زیاد به آن‌ها آب دهید. دوم اینکه برای رشد بهتر گیاه آن را در جایی از اتاق که نور روشن و غیرمستقیم دارد بگذارید.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۲-باغچه‌ی مینیاتوری

با کاشت انواع مختلفی از ساکولنت ها با اشکال مختلف در یک گلدان بزرگ کم‌عمق یک باغچه‌ی مینیاتوری بسازید. در وسط گلدان یک ساکولنت بلند مانند آلوئه ورا بکارید و اطراف آن را با ساکولنت های کوچک مختلف تزیین کنید.

خاک را هم با خاکستر تیره و یا شیشه‌ی خردشده‌ی آبی پوشش دهید تا جلوه‌ای حیرت‌انگیز به گلدانتان بدهد.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۳-تزیین فضای خالی در گلدان

بهترین راه زیبا کردن گلدان‌هایی که درخت‌های کوچک یا درختچه‌ها در آن‌ها کاشته شده‌اند پر کردن فضای خالی اطراف درخت در گلدان با استفاده از گیاه است.

کاشت ساکولنت در این فضا هم باعث زیبایی می‌شود و هم از تبخیر آب از خاک جلوگیری می‌کند.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۴-جعبه جواهر

کاشت ساکولنت های رنگارنگ زیبا در یک گلدان کوچک بازدیدکنندگان را محو خودش خواهد کرد و باعث می‌شود از نزدیک به گیاه خیره شوند همانند یک کاسه پر از جواهرات.

کار را در یک گلدان با یکرنگ طبیعی شروع کنید و سپس ترکیب مختلفی از ساکولنت ها را در کنار هم و بدون فاصله بکارید. در وسط گلدان از ساکولنت های بزرگ‌تر استفاده کنید مانند اچوریا یا (Chalk dudleya). موقعی که گلدان پر از ساکولنت شد پرنده‌ها کم‌کم جذب رنگش می‌شوند و به سویش می‌آیند.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۵-اثرگذاری در ورودی‌ها

برای اینکه ورودی حیاط خود را زیبا و چشمگیر کنید در مسیر ورودی به خانه ساکولنت های مقیاس بزرگ مانند آگوا (آگوا آنتواتا) یا گونه‌های آلوئه بکارید.

از گلدان‌های قدیمی استفاده کنید و برای طراحی آن در داخل گلدان گیاهان رونده بکارید. استفاده از گلدان بلند باعث می‌شود بیشتر در معرض دید قرار بگیرد و برای کاشت و آبیاری نیز سهولت کار را بیشتر می‌کند.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۶-گلدانی پر از رزته

یک گلدان رسی پیدا کنید. داخل آن را پر از اچوریا یا همان گل ساق عروس بکنید و تمام فضای خالی را بپوشانید. این گلدان همانند یک دسته گل زیبا به نظر می‌رسد و می‌توان از آن برای زینت بخشیدن به میز استفاده کرد.

نگهداری از این گلدان خیلی سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد و نیازمند آب یاری به‌اندازه و به‌موقع است.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent


۷-مینیمال گرایی

با کاشت یک‌گونه از انواع سدوم مانند Rupestre در یک کاسه‌ی کوچک کم‌عمق زیبایی را همراه با سادگی به ارمغان بیاورید. گلدان را می‌توانید بر روی یک میز در فضای باز و یا بر روی طاقچه پنجره‌ی نورگیر در داخل خانه قرار دهید.

سدوم سبز روشن همیشه تازه، سبز و بهاری به نظر می‌رسد. رشدش بسیار سریع است و نیاز به آبیاری کم اما مداوم دارد.


چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم- Beautiful Place with Succulent۳ تذکر برای جلوگیری از رشد قارچ در گلدان‌ها

۱-خاک

از یک خاک مخلوط گلخانه‌ای سبک استفاده کنید و مطمئن شوید گلدان‌های فضای باز سوراخ زهکشی داشته باشند. شما در صورتی می‌توانید در فضای بسته از گلدان‌های بدون زهکشی استفاده کنید که در آب دادن به گیاه بسیار محتاط و دقیق باشید. ساکولنت ها در خاک خیس خیلی زود می‌پوسند.

۲-نور خورشید

بیشتر ساکولنت ها هنگامی که روزی ۴ الی ۶ ساعت در معرض نور غیرمستقیم قرار بگیرند رشد بهتری می‌کنند. آن‌ها در آب‌وهوای مرطوب ساحلی می‌توانند در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند و رشد کنند اما در مناطق گرم و خشک نیاز به سایه‌روشن دارند. برخی از ساکولنت ها اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند می‌سوزند و از بین می‌روند.

۳-آب

حدوداً هفته‌ای یک‌بار نیاز به آبدهی دارند، آب باید در خاک گیاه ریخته شود و از آبیاری برگ‌ها خودداری شود. از اسپری کردن آب به‌شدت بپرهیزید. اجازه دهید قبل از آبدهی ۲٫۵ الی ۵ سانتیمتر از خاک بالای گلدان خشک‌شده باشد.       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}