مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)

مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)
بدون نظر

 بدون شک صحبت از مینیمالیسم در طراحی صنعتی بدون آوردن نام دیتر رامز (dieter rams) تلاشی بیهوده است. دیتر رامز طراح آلمانی که اغلب نام وی را در ارتباط با کمپانی براون (braun) می شناسیم، با طراحی های خود تبدیل به نقطه ی عطفی در تاریخ طراحی صنعتی شد. در دوران تحصیلش در رشته ی معماری با معماران امریکایی چون میس ون در روهه و والتر گروپیوس آشنا شد و از آنجا بود که راهی به سوی دنیای جدید در ذهنش گشوده گشت و سر انجام در سال ۱۹۵۵ پس از استخدام در کمپانی براون توانست به ایده ی خود جامه ی عمل بپوشاند. در آن زمان برادران براون به عنوان طراح از او خواستند تا خط تولید را تغییر داده و رویکرد کاملا جدیدی در پیش گیرد که صرفا برای طراحی متمرکز نباشد.به عقیده ی وی طراحی تنها جزئی از یک کلِ بزرگتر بود و می بایست بتوان گستره ی وسیع تری را با محصولات تحت تاثیر قرار داد.

به عنوان مثال تا قبل از ۱۹۵۵ دستگاه های گرام همگی به صورت یک جعبه ی چوبی تقریبا یکسان طراحی می شدند اما در سال ۱۹۵۶ دیتر رامز با طراحی دستگاه گرام اس . کِی فُر (SK4) انقلابی در طراحی صنعتی به پا کرد که همه ی اصول طراحی را متحول ساخت ( تصویر ۱، دستگاه گرام sk4 ، 1956)


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)


رامز در این باره می گوید:

در آن زمان کمپانی ها طرح های مشابهی را تولید می کردند که همه دارای جعبه های چوبی با نقش و نگارهایی مشخص و تکراری بود ، به همین خاطر با ورود SK4 به بازار همگی شروع به انتساب القاب متعددی به آن کردند القابی چون تابوت سفید برفی (snow whites coffin) اما تحول اصلی فقط در جعبه ی آن نبود بلکه متد طراحی اش از پایه و  ریشه عوض  شده بود .


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)


لامپ معلق کابیلدو (Cabildo suspension lamp)، اریک سله شرکت آرتمیده


موفقیت های کمپانی براون این امکان را به رامز داد تا سیستم فکری خود را در سایر محصولات نیر وارد نماید فلسفه ی رامز از خود شعر هم فراتر رفته و به سمت هویت شی بودن پیش می رود که چگونه شیئی می تواند همیشگی و ماندگار شود در طول زمان این سیستم فکری منسجم شده و به  ۱۰ اصل طراحی خوب معروف وی مبدل گشت.

۱.     طراحی خوب باید نوآورانه باشد.

۲.     طراحی خوب باید کارآمد باشد.

۳.     طراحی خوب باید زیبا باشد.

۴.     طراحی خوب محصول را قابل فهم می کند.

۵.     طراحی خوب متواضع است.

۶.     طراحی خوب صادقانه است.

۷.     طراحی خوب با دوام است.

۸.     طراحی خوب تا کوچک ترین جزئیات کامل و منسجم است.

۹.     طراحی خوب دوستدار محیط زیست است.

۱۰.     طراحی خوب حداقل طراحی ممکن است.

از نظر رامز  این ۱۰ اصل از جمله مسائل بسیار مهم در طراحی می باشد که حتی امروزه نیز می توان به آن ها استناد نمود.

بعد ها بسیاری از طراحان راه رامز را پیش گرفتند که از جمله ی معروف ترین آن ها می توان از کمپانی اپل (Apple)  نام برد . جاناتان ایو (jonathan ive )  طراح اصلی محصولات اپل به شدت تحت تاثیر کار های رامز طراحی می کند و به جزئیات در تمامی جوانب و مراحل طراحی توجه زیادی دارد این رویکرد به منظور ارتباط بهتر و راحت تر کاربر با محصول در نظر گرفته شده است به راحتی در تمامی محصولات این کمپانی مشهود است. 


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)

بلندگوی انیکس، طرح کمپانی هارمن کاردون


بنابر این شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که فرم مینیمال تنها رجعت به فرم های ساده و ابتدایی و فاقد هرگونه حرف و بیان جدید است اما بسیاری از طراحان با محصولات خود خلاف این مسئله را به اثبات رساندند.همانطور که دیتر رامز با sk4 یا همان تابوت سفید برفی انقلابی در طراحی صنعتی به پا کرد طراحان معاصر دیگر نیز دائم درحال تغییر دادن تکنولوژی ساخت و رویکرد های متداول اند. به عنوان مثال جاناتان آیو نیز در توضیح طرح های اپل می گوید :

این فرم های ویژه و خالص با جزئیات پیچیده و مقاطع فاقد درزشان پروسه های متفاوتی برای تولید قطعات می‌طلبیدند که حتی جز به جز فرایند تولید، به صورت کاملا اختصاصی طراحی و برنامه ریزی شده است به عنوان مثال تمامی نگه دارنده های قطعات در حین ساخت به طور اختصاصی برای هر پروژه طراحی و مقدار زیادی زمان صرف طراحی همین عناصر شده است.

از نمونه های دیگر محصولاتی که در زمینه ی رسانه و محصولات دیجیتال بسیار تاثیر گذار بود دوربین لایترو (lytro)  است (تصویر۳)


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)


این دوربین که ظاهر بسیار متفاوتی نسبت به دوربین های متداول امروزی دارد بسیار سبک و کارآمد می باشد دوربین لایترو انقلابی در هنر عکاسی ایجاد نمود به طوری که فوکوس تصویر را بر خلاف دوربین های معمولی که در هنگام عکاسی ایجاد می شود بعد از گرفتن عکس موکول و به انتخاب و تصمیم آینده ی عکاس سپرد. با ایجاد چنین قابلیتی در این دوربین ، یکی از پیچیده ترین موضوعات فنی و تکنیکی عکاسی در ساده ترین فرم ممکن  به نمایش گذاشته  شد .


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)

مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)


 ادامه این مطلب را در قسمت بعدی(مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)) به شما ارائه میکنیم.


 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}