مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)

مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)
۱ نظر

 در قسمت اول این مقاله در مورد فلسفه و تاریخچه مینیمالیسم در معماری و طراحی داخلی صحبت کردیم و کاربرد اساسی این سبک از معماری ذهن را در طراحی صنعتی نیز نشان دادیم. در ادامه بحث میخواهیم این مباحث را بیشتر توضیح داده و کاربرد های عملی این سبک از طراحی را عمیق‌تر بررسی کنیم. پیشنهاد میشود برای آگاهی بیشتر از موضوع بحث، قسمت اول این مقاله نیز مطالعه شود: مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت اول)

 بر خلاف تصور رایج ، محصولات مینیمال اصلا ارزان قیمت و کم ارزش نیستند ، بلکه در بسیاری از موارد در طراحی آنها از پیچیده ترین مصالح و تکنولوژی ها استفاده می شود و معمولا برای مصارف لوکس و گران قیمت طراحی می شود، به عنوان مثال جییمی مک لِلن (Jamie Mclellan) در طراحی کفش ورزشی برای کمپانی (three over seven) از نوعی پشم گران قیمت استفاده کرده که در برابر اصابت ضربه ی چاقو و اشیای نوک تیز مقاوم است تا بتواند دوام مورد نظر را تامین کند مک للن تا آنجا پیش رفته که خود را طراح ماکزیمال می داند. او می گوید:

با آنکه ظاهرا بسیاری از عناصر اضافی در طرح هایم حذف شده اند اما برای رسیدن به این نتیجه پروسه‌ی پییچیده‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم. با اینکه مینیمالیسم در ظاهر به معنای کم کردن به حد مقدور برای رسیدن به نتیجه‌ای خالص و فاقد هرگونه عناصر اضافی است اما بسیاری از هنرمندان فعال در این زمینه عنوان مینیمالیست را نمی‌پسندند چون اعتقاد دارند که توجه به کوچک ترین عناصر و طراحی جز به جز آنها ابدا پروسه ی مینیمالی محسوب نمی‌شود.

مسئله‌ی مهمی که از ابتدا مورد توجه طراحان فعال در سبک مینیمالیسم، به خصوص هنرمندان دهه ی ۶۰ و ۷۰ میلادی قرار گرفت ، مفاهیم و روایت هایی است که از بطن اثر یا محصول مینیمال پدید می آید نه خودِ اثر یا محصول. از هنرمندانی که امروزه شهرت فراوانی در زمینه ی طراحی محصول کسب کرده می توان به اوکی ساتو (Oki Sato) موسس دفتر طراحی نِندو (nendo) اشاره کرد. او نیز که ابتدا در رشته‌ی معماری فعالیت و تحصیل می کرد پس از همکاری با چند دفتر طراحی در ژاپن و ایتالیا ، به طراحی روی می آورد ، او می گوید: به این خاطر طراحی محصول برایم جالب شد که می توانستم مردم را با آن خوشحال کنم.

برای او فرم ، کانسپت و هدف غایی محصول اهمیت بیشتری نسبت به رنگ و مصالح به کار رفته در آن دارد و رویکرد وی فراتر از طراحی مینیمال پا گذاشته است، وی می گوید:

هنرمندان می باید به جوانب دیگر امر نیز توجه کنند. بسیاری از هنرمندان ژاپنی هستند که طراحی آنها به قدری خلاصه می شود که به شیئی سرد و بی روح مبدل می گردد اما من دوست دارم طراحی هایم دوستانه‌تر و صمیمانه‌تر باشند، به همین دلیل همیشه چاشنی هایم را به طرح هایم اضافه می کنم تا بهتر بتوانم با مخاطب هایم ارتباط برقرار کنم. 


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)

صندلی طراحی شده توسط نندو


در طراحی صحیح مینیمال به کارآمد بودن و کاربرد محصول نیز توجه زیادی می شود. به طوری که اثر هم کاربر را تحت سیطره خود قرار می دهد و هم تمامی نیاز‌های فضا و کاربر را پاسخگو باشد. کمپانی بنگ اند اولوفسن (Bang and Olufsen) معروف به بی اند او (B and O) یکی از کمپانی های موفق و پیشرو در زمینه ی طراحی و تولید سیستم های صوتی است که تا کنون بسیاری از محصولات آن موفق به دریافت جوایز متعددی در مسابقات معتبر طراحی صنعتی شده‌اند. سیستم های صوتی بئولیت ۱۲ (beolit 12) یکی از سیستم های صوتی پرتابل تولید شده توسط این کمپانی است که با وجود وزن کم ، حجم کوچک و فرم ساده، دارای سیستم صوتی بسیار با کیفیت و قدرتمند می باشد و مهندسی صدا و تکنولوژی پیشرفته ای در ساخت آن به کار رفته است. شکل خالص و ساده ی این دستگاه باز خورد های مثبتی را چه در جامعه ی طراحان و چه در میان کاربران به دنبال داشته است.


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)

سیستم صوتی بئولیت ۱۲


از دیگر طراحان موفق در زمینه ی طراحی مینیمال می توان به مایکل آناستاسیادس (Michael Anastassiades) نائتُ فوکاساوا (Naoto Fukasawa)، جان پاوسون (John Pawson)، تکوجین یوشیکا (Tokujin Yoshioka)، دنیل ریباکن (Daniel Rybakken) و بسیاری دیگر اشاره کرد که با طرح های بدیع و خالص خود هر روز به ارتقای سطح کیفیت طراحی کمک می‌کنند. در طول سال‌ها مشاهده می‌کنیم که انسان ها و نحوه‌ی زندگی آنها هرچه بیشتر به سمت سادگی و بی‌پیرایگی پیش می‌رود و همین امر مستقیما بر روی فرم، شکل و در نتیجه محصولات ساخت دست بشر اثر گذاشته است.


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)


با این اوصاف می‌توان گفت مینیمالیسم دیگر به عنوان یک سبک مطرح نباشد اما منظور از آن رویکردی جامع در مواجه با ابعاد مختلف زندگی است. رویکردی که با توجه به مسائل روز می‌تواند بسیاری از نیاز های کاربران را پاسخگو باشد. دیتر رامز درباره‌ی گسترش رویکرد مینیمال در رابطه با طراحی می گوید:

امروز ما به محصولات کمتر اما بهتر نیاز داریم، ولی شاید در فردا های نزدیک به مسائل مهم تری احتیاج پیدا کنیم مثل شهر‌ها و ساختار‌های جدید برای رفتار هایمان که از نظر من تدوین این نظام های جدید همگی از وظایف طراح به شمار می آیند.


مروری جذاب بر مینیمالیسم در صنعت، معماری و طراحی داخلی (قسمت دوم)

 

 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}