آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه

آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه
بدون نظر

در مقاله‌ای پیش از این در حیطه به چگونگی نگهداری و پرورش ساکولنت در فضای آزاد پرداخته‌بودیم. برای آشانایی بیشتر شما با ساکولنت‌ها، در این مقاله می‌خواهیم نحوۀ نگهداری ساکولنت در خانه را شرح دهیم.

گیاهان آپارتمانی و تزئینی در طراحی داخلی منزل نقش پررنگی ایفا می‌کنند. با اضافه کردن گیاهان مختلف مخصوصاً ساکولنت‌های زیبا دکوراسیون داخلی منزل زیبا و زنده می‌شود. البته نگهداری ساکولنت در خانه، قلق خاص خود را دارد. با این حال شما با توجه به نکات زیر می‌توانید راه‌های ساده‌ای برای داشتن یک کلکسیون زیبای ساکولنت درون خانه بیاموزید.


آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه


با تمام زیبایی ساکولنت‌ها، نگهداری آنها در خانه آسان نیست و جزء گیاهان آپارتمانی محسوب نمی‌شوند و برای پرورش و نگهداری آنها در خانه به اطلاعات کافی نیاز دارید. یکی از نکات مهم این است که برای داخل خانه ساکولنت‌هایی را انتخاب کنید که به نور کمتری نیاز دارند، مانند هاورتیا و گاستریا که برای نگهداری در داخل منزل گزینه‌های خوبی هستند. 


ساکولنت در خانه


برای اینکه بتوانید ساکولنت‌های سالم و شادابی داشته‌باشید به نکات زیر توجه کنید: 

۱- شش ساعت نور در شبانه‌روز: زمانی که ساکولنت‌ها درون منزل قرار دارند نور آفتاب کمتر به آنها می‌رسد. توجه داشته‌باشید که آنها را شش ساعت در روز در معرض نور خورشید قرار دهید. تا آنجا که می‌توانید آنها را نزدیک پنجره قرار دهید، اما مواظب باشید که در معرض نور آفتاب دچار سوختگی نشوند. 


آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه


۲- آب بیشتر، دفعات کمتر: خیلی‌ها ممکن است به شما بگویند که ساکولنت نیاز به آب زیادی ندارند، این درست نیست! البته می‌توان گفت معمولاً مهمترین عاملی که موجب از بین رفتن ساکولنت‌ها می‌شود، آب دادن بیش از حد آنهاست. پس به این مساله توجه کنید: از یکسو اگر در حدی ساکولنت را ابیاری کنید که خاکش همیشه تر باشد از بین می‌رود، از سوی دیگر اگر فقط آب را بر روی آن اسپری کنید نیز از بین خواهند رفت.در واقع باید ساکولنت را در حدی آبیاری کنید که خاک آن کاملاً تر شود، سپس بگذارید تا کاملاً خشک شود و دیگر آب ندهید تا زمینا که خاک آن کاملاً خشک گردد. ساکولنت‌ها را هر روز آب ندهید و برای آنها از اسپری آب استفاده نکنید. 


آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه


۳- برای ساکولنت‌ها از ظروف شیشه‌ای استفاده نکنید: ظرف‌های شیشه‌ای در اصل ظروف خوبی برای نگهداری طولانی مدت ساکولنت نیستند، مخصوصاً در طول زمستان؛ ساکولنت خاک سرد و مرطوب را دوست ندارد، پس گلدان‌های شیشه‌ای برای آنان مناسب نیستند و این مساله در زمستان پر رنگ‌تر است چراکه در این فصل آنها نیاز به مقدار کمی آب دارند. اگر اصرار دارید که گیاه خود را در گلدان‌های شیشه‌ای نگهداری کنید حواستان باشد که به دقت مراقب میزان آبدهی باشید. 


آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه


۴- دما: اگر گیاه ساکولنت خود را در تمام فصول درون منزل نگهداری می‌کنید، پس آنها اختلاف دمای زیادی را احساس نمی‌کنند، مگر اینکه کنار پنجره قرار داشته‌باشند. به عنوان یک قانون اصلی، ساکولنت‌ها علاقه دارند که در زمستان در دمای کمتر و در تابستان در دمای بیشتری باشند، بنابراین سعی کنید همین روند را در فصل‌های مختلف برایشان تکرار کنید. تجربه نشان داده‌است که بهترین راه برای ایجاد این حالت، نگهداری ساکولنت در کنار پنجره است، چراکه معمولاً در چنین مکانی دمای هوا در تابستان بخودی خود کمی گرمتر و در زمستان کمی خنک‌تر است. 


تزئین مینیمال با ساکولنت در خانه


۵- حشرات در نگهداری ساکولنت: اگر از قواعد بالا پیروی کنید احتمال اینکه در نگهداری ساکولنت به مشکل بر بخورید بسیار کم است. اما باز ممکن است مشکلی ایجاد گردد. یکی از این مشکلات حشرات است. معمولا حشره موقعی ایجاد میشود که خاک بسیار خیس باقی‌بماند. اگر بتوانید خاکی را انتخاب کنید که زیاد آب را در خود نگه ندارد و همچنین در آبدهی گیاه توجه کنید که به طور متناوب خاک خشک شده و دوباره آبدهی شود امکان بروز مشکل حشره را به حداقل میرسانید.


میز شیشه ای از ساکولنت در خانه
آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه
آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه
آموزش پرورش و نگهداری ساکولنت در خانه


اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد ساکولنت‌ها هستید، مطالعه مطالب راهنمای پرورش گیاهان ساکولنت برای افراد مبتدی و چگونه با کاشت ساکولنت فضای زیباتری داشته باشیم خالی از لطف نیست. ممنون  از این که ما را در حیطه همراهی می‌کنید.

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}