معرفی پروژه‌­های معماری جذاب (قسمت چهارم): خانه ۴۵ متری در شیراز

 معرفی پروژه‌­های معماری جذاب (قسمت چهارم): خانه ۴۵ متری در شیراز
بدون نظر

در ادامه بررسی پروژه های جذاب و متفاوت معماری این بار یک خانه خاص در شیراز را در حیطه معرفی می کنیم. خانه ای کوچک در شهر شیراز که در واقع از انباری به خانه ای خاص و مینیمال تبدیل شده است. در این جا قصد داریم تا آن را یک بررسی اجمالی کنیم. در قسمت قبل ویلای خاص در شهر کوشک اصفهان را بررسی کردیم و در این جا روند بررسی پروژه های معماری جالب و متفاوت را با معرفی این پروژه ویلایی در شهر شیراز ادامه می دهیم. 

از زبان معمار پروژه (امیرحسین اشعری عضو هیئت‌علمی دانشگاه حافظ شیراز و دارای دفتر شخصی معماری از سال ۱۳۸۴):

هدف از این پروژه تبدیل کردن یک انباری زیرشیروانی یک آپارتمان به مکانی قابل سکونت بوده­است. با توجه به اینکه فضای موجود بسیار محدود بود، گروه طراحی مجبور بود که تمام فضای موردنیاز در یک خانه را در همین مکان کوچک اجرا کند.


  خانه ۴۵ متری در شیراز


برعکس پروژه­های معمول که برای فعالیت‌های مختلف فضاهایی متنوع به‌صورت خاص طراحی می­شد، در خانه ۴۵ متری یک مکان واحد با قابلیت تغییر کاربری­های مختلف طراحی شد. فضای اولیۀ پروژه یک فضای ۳۰ متری بود که با افزایش فضا به مکانی ۴۵ متری با منظره‌ی خارجی بهتری تبدیل شد. در این فضای افزوده‌­شده، ارتفاع سقف حدود یک متر نسبت به سقف اصلی بالاتر برده شد تا جریان هوا بهتر شده و فضای بهتری برای نشیمن ایجاد گردد.


  خانه ۴۵ متری در شیراز
 معرفی پروژه ­های معماری جذاب (قسمت چهارم): خانه ۴۵ متری در شیراز


در ادامه یک پنجرۀ شیشه­ای سه‌تکه با الهام از طرح پنجره­های ایرانی قدیمی (اوروسی) ساخته‌ایم. با باز کردن این پنجره هیچ حائلی میان فضای داخلی و فضای آزاد باقی نمی­ماند.

بجای اختصاص دادن کل سقف، فضایی نیمه‌باز (بهارخواب) به فضای اصلی اضافه شد که قابلیت ادغام شدن با فضای اصلی و محیط داخلی را داشت و می­توانست به‌عنوان میز شام، باربکیو و یا ناحیه‌ای برای سیگار کشیدن استفاده شود.


 خانه ۴۵ متری در شیراز
  خانه ۴۵ متری در شیراز


سازمان‌دهی فضای داخلی

فضای داخلی به‌گونه‌ای طراحی شد که برای تمام فعالیت­‌های شبانه‌­روزی مکانی خاص فراهم آورد. تمام فضاهای خدماتی مانند گاز، یخچال، ماشین ظرف‌شویی، کمدها و فضاهای ذخیره­‌سازی، در فضاهای پیرامون آپارتمان جای گرفته شد و همۀ آن‌ها توسط درب­‌هایی پنهان می­شدند که باعث تغییر فضا می­شد.


 خانه ۴۵ متری در شیراز
 خانه ۴۵ متری در شیراز


یک میز جزیرۀ چندمنظوره برای غذاخوری، مطالعه و کار روی دیگر فعالیت­های روزانه بین کف و دیوارهای محیطی طراحی شد. صندلی­‌هایی دومنظوره طراحی شدند که نه‌تنها برای فضای نشیمن مورداستفاده قرار می­گرفتند، بلکه برای جاسازی و ذخیره‌سازی نیز می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد.


 خانه ۴۵ متری در شیراز


برای تخت نیز ایدۀ جالبی بکار رفت. توسط یک (ابرک) که یک نوع تاب قدیمی شیرازی است پوشانده شد و قابلیت بالا رفتن آن و قرارگیری تخت در سقف تازه تعبیه‌شده را برای استفادۀ بهینه از فضا ایجاد کردیم و این‌گونه یک تخت متحرک ساخته شد.


  خانه ۴۵ متری در شیراز


خانه ۴۵ متری، گروه معماری اشعری

معمار: گروه معماری اشعری

مکان: شیراز، ایران

مساحت: ۴۵ مترمربع

سال اجرای پروژه: ۲۰۱۷       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}