معرفی پروژه‌های معماری جذاب (قسمت سوم) : ویلای کوشک

معرفی پروژه‌های معماری جذاب (قسمت سوم) : ویلای کوشک
بدون نظر

در ادامه بررسی پروژه های جذاب و متفاوت معماری این بار یک خانه خاص در اصفهان را در حیطه معرفی می کنیم. خانه ای در شهر کوشک اصفهان که به صورت کاملا ویلایی احداث شده است و در این جا قصد داریم تا آن را یک بررسی اجمالی کنیم. در قسمت قبل ویلای خاص در لواسان را بررسی کردیم و در این جا روند بررسی پروژه های معماری جالب و متفاوت را با معرفی این پروژه ویلایی در شهر کوشک اصفهان ادامه می دهیم. 


یکی از پدیده‌های تلخ امروزی که در زندگی ما بسیار مشهود می‌باشد دور شدن از طبیعت و روی آوردن به زندگی شهری است. زندگی در آپارتمان‌های بی‌روح و جمع‌وجور نیاز به حفظ ارتباط با طبیعت و دوری از هرج‌ومرج شهر دارد. شهر کوچک کوشک در غرب اصفهان قرار دارد و با باغ‌های زیبا محاصره شده است و همین موضوع این مکان را تبدیل به یک جای خوب برای تجربه‌ی یک زندگی آرام تبدیل کرده است.


ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک


در این پروژه، درخواست کارفرما ساخت یک ‌خانه جدید با استفاده از سازه‌ی قدیمی موجود در وسط باغ بود و دو هدف اصلی برای ساخت این خانه داشت:

  • تجربه زندگی در دل طبیعت
  • ایجاد محلی مناسب برای گذراندن تعطیلات آخر هفته با دوستان


ویلای کوشک

ویلای کوشک


معمار پروژه می گوید که در قدم اول با مشاهده‌ی شور و شوق کارفرما برای طبیعت تصمیم گرفتیم مرز بین داخل و خارج خانه را از بین ببریم. اما به دلیل شرایط باغ و حفظ حریم خصوصی برای دید نداشتن از بیرون باغ به داخل خانه، مخصوصاً برای مراسم و جشن‌ها مجبور شدیم در برخی نقاط از شفافیت شیشه‌ها و دید به بیرون پرهیز کنیم.

راه‌حل ما برای این مشکل دو گزینه بود:

  • ایجاد برخی از فضاهای انعطاف‌پذیر برای نما مانند پوشش‌های چوبی برای پنجره‌ها
  • اتصال طبیعت بیرون باغ به داخل با استفاده از درختان و گیاهان


ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک


بنابراین هنگامی‌که در داخل طبیعت هستید در داخل خانه نیز طبیعت کوچکی مشاهده می‌کنید. هرزمانی که لازم باشد می‌توانید پوشش‌های پنجره‌ها را باز یا بسته کنید. هندسه‌ی حجم ساختمان به خاطر چرخش دو مکعب مستطیل بین مسیر اصلی باغ و محل ورودی به خانه است و هنگامی‌که مهمانان این مسیر را تا ورودی خانه طی می‌کنند به نظر می‌رسد که ساختمان تلاش می‌کند به آن‌ها خوش‌آمد بگوید!


ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک


در نهایت می توان به برخی از ویژگی های ساختاری پروژه اشاره کرد. نمای ساختمان به صورت ترکیب ترمووود و سنگ سفید تراورتن اجرا شده است. ساختار حیاط سازی متداول و مرسوم است اما به گونه ای همگون چیدمان شده است به گونه ای که ساختاری مدرن و جذاب را به خود گرفته است. تراس بوسیله یک مکانیزم ریلی با نمای چوب از محیط داخل خانه تفکیک شده است. همچنین شایان توجه است که نرده تراس به صورت شیشه ای اجرا شده است که منطبق بر سبک مدرن مورد استفاده در این پروژه است. همانطور که در پلان پروژه قابل مشاهده است، استخر با توجه به یک شیب بندی عمق منطقی از ناحیه زیر ساختمان شروع شده است و به ناحیه دکوراسیون بیرونی ساختمان وارد شده است. برای ایجاد فضایی گرم و مدرن از عرشه ترمووود استفاده شده است که کاملا مرسوم بوده و در پروژه های معماری جذاب امروز ایران مورد استقبال فراوان است. همچنین از المان ترمووود در نما نیز به وفور استفاده شده است. در بحث دکوراسیون داخلی مورد استفاده در این پروژه می٬توان به چند مورد اشاره کرد.


یکی از مهمترین المان٬های جذاب داخلی این پروژه پله معلق با کفه چوبی است که با زیرسازی آهنی اجرا شده است. ساختار کابینت٬هاکاملا مدرن بوده و بدون دستگیره و با انتخاب درست رنگ سفید و رنگ مشکی برای صفحه کابینت اجرا شده است. در اجرای کابینت برای مدرن تر کردن اجرا سعی شده است تا از ساختار کمدی به صورت پررنگ تر استفاده شود. جالب است که برای کف از سرامیک سفید و طرح پارکت استفاده شده است و برخلاف بسیاری از پروژه های مدرن از لمینت و چوب برای کف استفاده نشده است. همچنین برای نمای دیوار های داخلی از اچ دی اف رگه دار سفید به صورت بند دار استفاده شده است که موجب جلابخشیدن به دیوارها شده است گرچه ممکن است برخی این ساختار نمای دیوار را نپسندند. در ذیل به صورت خلاصه مشخصات افراد دخیل در اجراو طراحی این پروژه را مشاهده می کنید.

معمار: شرکت معماری سرسایه

مکان: استان اصفهان

سرپرست معماران: بهنام سفیدی
مساحت: ۴۷۰ مترمربع

سال ساخت: ۲۰۱۷
طراح: هنگامه اکبری

پیمانکار: محمد احسان بیان زاده، فرهاد بهرامی پور

کارفرما: مجتبی لطفی


ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک

ویلای کوشک

در این سری مقالات درحیطه سعی می‌کنیم تا پروژه‌های معماری جذاب و متفاوت کشور را که می‌توان به‌صورت جامع پوشش داد و تحلیل کرد به‌صورت مقالات تفصیلی معرفی کنیم. اگر به معماری های خاص و جذاب علاقه مندید میتوانید مجموعه معرفی پروژه‌های معماری جذاب را دنبال کنید. با ما همراه باشید و از مطالب حیطه لذت ببرید. 

 

 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}