معرفی پروژه‌های معماری جذاب(قسمت اول): ویلای مکلین

معرفی پروژه‌های معماری جذاب(قسمت اول): ویلای مکلین
۱ نظر

 یکی از راه‌های آشنایی و به‌کارگیری ایده‌های جذاب و متفاوت در معماری و ساختمان‌سازی و همچنین دکوراسیون داخلی، آشنایی با پروژه‌های برجسته و پروژه‌هایی است که شامل جزئیات پیچیده می‌باشد. پروژه‌های معماری این‌چنین گرچه به لحاظ جزئیات نیاز به بررسی و تأمل بیشتر دارد، اما درنهایت می‌توان موارد مفید و تأثیرگذار بیشتری را از آن‌ها فراگرفت. لذا در حیطه سعی می‌کنیم تا برخی از پروژه‌های جالب و جذاب معماری و ساختمان‌سازی را معرفی و بررسی کرده و کلیات آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم. البته پیوندهای موردنیاز جهت بررسی عمیق‌تر و بیشتر در اختیار شما قرار می‌گیرد.


مجمع٬الجزایر ولکوا

مجمع٬الجزایر ولکوا


این پروژه‌ی معماری توسط معماران فنلاندی به نام‌های هاتانن، لیپاستی و پاکانن طراحی اولیه شده است. این سه نفر در یک شرکت معماری در هلسینکی فنلاند مشغول به فعالیت می‌باشند که اتفاقاً نام این استودیوی طراحی معماری نیز به همین نام یعنی استودیوی معماری هاتانن-لیپاستی-پاکانن می‌باشد. این استودیوی معماری درزمینه های بازسازی، بررسی و طراحی پروژه‌های معماری در راستای خلق موارد خاص و متفاوت برای کارفرمایان فعالیت می‌کنند به‌گونه‌ای که کارفرما قادر باشد تا طرح‌های منحصربه‌فرد البته با هزینه منطقی را برای خود تعریف کند. فرآیند طراحی این استودیوی معماری با بررسی دقیق سایت پروژه آغازشده به‌گونه‌ای که تلاش می‌شود تا پروژه همخوانی محیطی با اطراف خود داشته باشد و در ادامه مراحل اجرایی در جهت عدم اتلاف انرژی و مصالح به‌پیش می‌رود.


معرفی پروژه‌های معماری جذاب(قسمت اول): ویلای مکلین

پلان جانبی پروژه
پلان جانبی پروژه


گروه برای انجام و شروع اولیه پروژه در اوایل بهار از دریای منجمد تا جزایر دوستی در ولکوا در جنوب فنلاند سفر کرد. هدف آن‌ها در این سفر تعیین محل دقیق ساختمان‌هایی بود که آن‌ها در جزیره سنگلاخ طراحی معماری کرده بودند. از همان ابتدا مراحل اجرای ساخت ساختمان‌ها نسبت به پروژه‌های دیگر مسیر متفاوتی را طی کرد و با روندی آهسته اجازه بررسی دقیق جزئیات در همخوانی با سایت پروژه را مهیا ساخت. ویلای مکلین از آن دسته پروژه‌هایی بود که با اسناد قرارداد کامل و طراحی اولیه جامع به‌پیش نرفت و به‌اصطلاح خودساخته بود به‌گونه‌ای که برای هر مشکلی در سایت پروژه راه‌حل اختصاصی پیشنهاد می‌شد. مرحله ساخت پروژه با طراحی کامل قالب و جزئیات ساخت آسان‌تر و نسبتاً کم‌هزینه‌تر شد.


تراس بزرگ

تراس بزرگ


محل پروژه در دماغه جزیره سنگلاخ ماستالوتو که در حاشیه یک پناهگاه قایق تفریحی بود واقع شد. درختان بلند در ناحیه مشرف به غرب ساختمان در خاک گیاهی در حال رشد هستند که در ترک‌ها و شکاف‌های صخره‌ها در کنار هم قرارگرفته‌اند. محیط پیرامون ناحیه صخره‌ای شامل پوشش گیاهی تنگ و کم‌پشت ازجمله خزه، چمن، خلنگ و بوته‌های سرو کوهی بود.


نمای ساحل غربی

نمای ساحل غربی


کلیه ساختمان‌ها در محدوده باریکی از درختان قرارگرفته است. ساختمان اصلی در تورفتگی یک صخره عظیم قرارگرفته به‌گونه‌ای که تراس آن تا نوک صخره ادامه می‌یابد. فردی که از بندر تفریحی وارد ساختمان اصلی می‌شود از پلکان پایین رفته و به یک نمای وسیع از ساحل غربی برخورد می‌کند. یک شومینه بزرگ در تراس بزرگ تعبیه‌شده است که با استفاده از دریچه کابین می‌توان به آن دسترسی داشت. هنگامی‌که آتش روشن نیست و کابین در محل اصلی خود قرارگرفته است، می‌توان از کل فضای تراس بزرگ برای مهمانی و یا سالن رقص استفاده کرد. علاوه بر این‌یک کابین مجهز به بخاری برای میهمانان در نظر گرفته‌شده است به‌طوری‌که به سونای خط ساحلی متصل می‌شود و واقعاً می‌توان از بودن در آن لذت برد.


نمای چوبی بدون پرداخت به صورت خام

نمای چوبی بدون پرداخت به صورت خام


مصالح ساختمانی که در این پروژه معماری مورداستفاده قرارگرفته است همگی از مصالح اصلی و طبیعی انتخاب‌شده‌اند که به‌صورت عامدانه باید در تطابق با معماری و محیط موجود در مجمع‌الجزایر باشد. تمامی سطوح چوبی حتی پرداخت‌نشده‌اند تا حس طبیعی خود را القا کنند که به‌صورت طبیعی در مرور زمان رنگ خاکستری پیدا می‌کنند.


نمای داخلی پروژه هماهنگ با طبیعت سایت پروژه

نمای داخلی پروژه هماهنگ با طبیعت سایت پروژه

نمای داخلی پروژه هماهنگ با طبیعت سایت پروژه


برای آشنایی بیشتر با پروژه‌های معماری می‌توانید ادامه این مطلب را در حیطه دنبال کنید. برای تکمیل این مطلب پیشنهاد می‌کنیم مطلب روبرو را مطالعه بفرمایید: ۱۲ اتاق با منظره‌ی زیبا که هر کس آرزوی نشستن در آن را دارد


 

       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}