خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)

خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)
بدون نظر

 ایده خانه ای که به شکلی حساب شده زندگی را برای ساکنانش آسانتر کند به پیش از اختراع کامپیوتر باز می گردد . زمانی که هنوز کامپیوتر وجود نداشت باز هم افکاری در مورد ساختن خانه هایی با تمهیدات هوشمندانه برای آسان کردن زندگی وجود داشت . این روند همچنان ادامه پیدا کرد و با ورود کامپیوتر و سپس اینترنت و اینترانت وارد مرحله ای تازه شد . پس از ظهور کامپیوتر و استفاده از شبکه، پیشروان تکنولوژی به این فکر افتادند که از ارتباطات الکترونیک در طراحی خانه استفاده کنند و از این پس بود که مفهوم خانه های هوشمند به شکل رسمی مطرح شد .


خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)


خانه های هوشمند سالهای زیادی تنها به عنوان یک ایده مطرح بوده است، اما سازندگان قدرتمند ایده، خلاقیت و نوآوری را سرمنشا خلق سیستم هایی کرده اند که همراه با سرعت، امنیت و آرامش را نیز در خانه فراهم می نماید . شتاب در پیاده سازی و استفاده از این دانش نوین در خانه های مسکونی ، اداری و تجاری روندی رو به رشد داشته و صاحبان این ساختمان ها در حال رقابت با یکدیگر هستند . ساختمان های هوشمند برای صاحبان آنها در ابتدا هزینه زیادی در بر دارد اما بعد از ۲ تا ۳ سال نه تنها هزینه پیاده سازی سیستم جبران می شود بلکه باعث صرف هزینه کمتر جهت مصرف انرژی شده و باعث پس انداز پول میشود . 


خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)

خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)


اینگونه شد که اکنون ما میتوانیم در هر کجا که باشیم با یک ریموت کنترل نقطه به نقطه خانه مان را در کنترلمان داشته باشیم و فناوری خانه هوشمند مدت هاست بشر امروزی را در آغوش خود قرار داده است . 

امنیت

قطعا با توجه به محل زندگی هر شخص یکی از موارد مهم در خانه سازی بحث امنیت میباشد. دو مسئله مهم در این زمینه امنیت در برابر سرقت و مورد دیگر امنیت در برابر حریق و آتش سوزی است. استفاده از یک سیستم امنیتی هوشمند که بتواند امنیت را دربرابر حریق و سرقت حفظ کند میتواند اهمیت کلیدی داشته باشد. با فعال کردن سنسورهای حرارتی یک خانه هوشمند توان مقابله بموقع با این چنین تهدیداتی را دارد. همچنین یک خانه هوشمند به درستی قفل بودن درب ها را در هنگام شب کنترل میکند. در صورتی که در خانه نباشید سیستم های هشدار دهنده یک خانه هوشمند شما را باخبر میکند و با توجه به میزان پیشرفته بودن آن میتواند راهکارهایی برای حل مشکل نیز در پیش بگیرد.


خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)


کنترل از راه دور

عجله دارید و خانه را ترک کرده اید اما ممکن است چراغها را خاموش نکرده باشین. میتوانید با فرستادن یک پیام صوتی چراغها را خاموش کنید!  یکی از مواردی که در هوشمندسازی دنبال میشود کنترل عملیات از راه دور است. عملیاتی که سیستم هوشمند خانه بتواند آنالیز و تحلیل کند. بستری که بتوان از آن برای کنترل خانه استفاده کرد اینترنت است البته میتواند در مواردی شبکه داخلی اینترانت نیز باشد. در واقع در این تکنولوژی از یک طرف شما با سیستم هوشمند تصمیم گیرنده از طریق اینترنت در ارتباط هستید. و این سیستم نیز از طریق یک شبکه داخلی برخی از فعالیتهای جاری در خانه را کنترل میکند.


خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)

خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)


دستگاه های متصل به سیستم هوشمند خانه میتوانند از طریق ایمیل، اس ام اس و یا تماس صوتی مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال میتوان دمای خانه را با استفاده از سیستم هوشمند گرمایش خانه در عدد مشخصی تنظیم کرد. نمونه دیگر اینکه میتوانید به چایساز فرمان دهید آب را جوش بیاورد. بسته به پیشرفته بودن سیستم مورد استفاده میتوان دامنه این موارد را افزایش داد. میتوانید درب خاصی را قفل کنید یا پنجره خاصی را باز کنید. همچنین با دوربین از راه دور میتوانید تمام نواحی خانه را از راه دور چک کنید. البته این مورد آخر در سابقه تاریخی ما مدت زیادی است که فعال شده است.

  

خانه هایی هوشمند تر از ما (قسمت اول)


مورد جالب دیگر اینکه یک یخچال هوشمند میتواند موجودی اقلام داخل یخچال را چک کند و در صورت کمبود با استفاده از اینترنت به سوپر مارکت سفارش دهد! تمام این موارد برای رفاه حال بشر است اما نباید تکنولوژی ما را از زیبایی هایی که زندگی انسانی دارد فاصله بیاندازد.

شاید با کمی خوشبینی بتوان گفت این خانه های مدرن از صاحبانشان نیز هوشمند ترند!


 ادامه این مطلب را در قسمت بعدی انتشار میدهیم . 


       

در حال بارگذاری

نظرات کاربران

{{c.fullName}}


عضویت
مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}