#قالب

۱ مورد

نتایج

سیستم #قالب میزی #داربستی :


سیستم قالب میزی داربستی جهت قالب بندی #دال های بتنی تخت و اجرای سقف های وسیع و مرتفع بخصوص انواع سازه های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد . در این نوع سیستم رویه مونتاژ شده قالب بر روی سیستم داربست قرار گرفته و به آن مهار می گردد. با افزایش و یا کاهش پایه های عمودی، مهارهای افقی و جانبی ، می توان قالب میزی داربستی را برای ارتفاعات مختلف و تحمل بارهای متفاوت تنظیم نمود .


با به کار گیری از این سیستم اجرای عملیات قالب بندی سقف به دلیل سرعت بالای نصب ، سادگی اتصالات و اجزاء، سبکی وزن قطعات و جابه جایی آسان ، بسیار بالاتر بوده و کیفیت سطوح تمام شده# بتن به علت استفاده از رویه پلای وود بسیار با کیفیت و یکنواخت می باشد . قالب های میزی داربستی در مرحله شروع پروژه به صورت یکپارچه نصب شده و بدون مونتاژ مجدد تا انتهای اجرای سازه بتن استفاده می گردند .


پس از بتن ریزی سقف ، قالب به سادگی توسط چرخ های مخصوصی که به پایه های سیستم داربست نصب می باشد به لبه سقف منتقل شده و سپس توسط #جرثقیل به طبقه بعدی منتقل می گردد.

توسط چنگال مخصوصی که به قالب میزی داربستی متصل می گردد،جابجایی یکپارچه سیستم قالب در ارتفاع و طبقات مختلف بوسیله جرثقیل به راحتی و در کوتاه ترین زمان امکان پذیر می باشد .

۳ نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

برای قالب بندی سازه های مدور و خمیده میتوان دسته بندی زیر را در نظر گرفت:


الف) سازه های مدور با قطر بیش از ۷/۵ متر :


برای اجرای #سازه های مدور با قطر بیش از ۷/۵ متر مانند #مخازن آب و سیلوها می توان از #قالب های مدولار مسطح استفاده نمود که انتخاب ابعاد قالب ها بستگی به قطر سازه مورد نظر دارد به طوریکه از ترکیب این قالب ها با قالب های عرض ۱۰ سانتیمتر سوراخدار که جهت عبور بولت در نظر گرفته شده می توان یک سازه مدور را به صورت یک n ضلعی با شکستگی بسیار نا محسوس اجرا کرد .


معمولاً برای سازه های با قطر ۷/۵ متر الی ۱۳ متر از قالب های با عرض ۳۰ سانتیمتر و برای سازه های با قطر ۱۳ متر الی ۲۲ متر از قالب های با عرض ۴۰ سانتیمتر و برای سازه های با قطر بیش از ۲۲ متر از قالب های با عرض ۵۰ سانتیمتر پیشنهاد می گردد .


در پشت این قالب ها از لوله قطر ۵ سانتیمتر داربستی نورد شده به عنوان پشت بند افقی استفاده می شود .


ب) اجرای سازه های مدور با قطر ۲ متر الی ۷/۵ متر :


برای اجرای دیواره ای که قطر آن بین ۲ متر تا ۷/۵ متر باشد از قالب مدولار کمانی استفاده می شود . این قالب ها فاقد تسمه های افقی می باشند و در نتیجه با توجه به شعاع لوله نورد شده ای که به عنوان پشت بند افقی به آنها متصل می گردد ، فرم می گیرند .


ج) اجرای سازه های مدور با قطر کمتر از ۲ متر :


در مورد سازه هایی که قطر آنها کمتر از ۲ متر می باشد قالب ستون گرد به صورت دو هلال ۱۸۰ درجه ساخته می شود . ضخامت ورق پوسته این قالب ها ۳ میلیمتر و ابعاد تسمه های پانچ شده طولی ( ۶۵ میلیمتر × ۵۰ میلیمتر ) و ابعاد تسمه های سخت کننده و تسمه های نورد شده ( ۶۵ میلیمتر × ۸۰ میلیمتر ) می باشد . این دو هلال توسط #کلمپس داکتیل به یکدیگر متصل شده و توسط پیچ و مهره به قطر ۱۴ میلیمتر در ارتفاع به قالب های دیگر متصل می شوند .


در ستون های با قطر بین ۱ متر و ۲ متر جهت جلوگیری از اعوجاج قالب ها قید ناودانی در پشت هر هلال جوش داده می شود .

۲ نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

قالب های #تونل از لحاظ بهره برداری شامل : تونل های راه ( تونل جاده ، تونل راه آهن و مترو ) و تونل های آب ( تونل سد شامل انحراف آب ، آب بر ، گالری تزریق و تونل فاضلاب ) می باشند و از لحاظ مقطع به انواع مقاطع دایره ای شکل ، نعل اسبی و ... تقسیم می گردد .


در #طراحی قالب های تونل می بایست فاکتورهای زیادی را مورد بررسی قرار داد از جمله مشکلات دسترسی و فضای کاری محدود ، فضای لازم جهت عبور و مرور وسایل نقلیه باری ، توان حداکثر استفاده مجدد از قالب ، سهولت تحرک در فضای محدود ، ایجاد سطح صاف و صیقلی ، مقاومت در برابر فشار بالای #بتن ، بهینه کردن وزن قالب و صرفه اقتصادی آن ، عدم اعوجاج در طول تونل ، هماهنگی بتن کف با دیواره و صدها نکته ریز دیگر که می بایست به صورت دقیق در طراحی لحاظ شود .


جهت بتن٬ریزی یک مقطع تونل حفاری شده ابتدا می بایست قالب کف ساز ساخته شود و بتن ریزی کف انجام گیرد . قالب های کف ساز معمولاً برای ˚۹۰ ( با توجه به شعاع انحنای تونل ) از قسمت پایین مقطع ساخته می شوند . این #قالب ها معمولاً در طول های ۶ متر ، ۹ متر و ۱۲ متر ساخته می شود . پوسته قالب به وسیله #کالسکه حامل قالب که برروی ریل در حرکت می باشد ، امکان بتن ریزی کف تونل را فراهم می سازد .

۳ نفر پسندیدند

۱ نظر

۱ سال قبل

مقایسه کن {{compareList.length.toString().toFaDigit()}}