درباره من

توانایی‌ها

    در حال بارگزاری

  • طراحی داخلی
  • پیمانکار ساختمان
  • ایده پردازی در پروژه های ساختمانی
  • مدرس
  • جویای ایده های متفاوت و چالش برانگیز
  • نقد پروژه های ساختمانی و معماری

فعالیت‌ها

پرهام دهقانی مطلب جدیدی را منتشر کرد
سری مقالات معرفی انواع متریال دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان (قسمت اول): ترمووود

امروزه یکی از مباحث مهم و کلیدی در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی انتخاب متریال خاص، متفاوت و درعین‌حال باکیفیت است. در این زمینه طیف وسیعی از مصالح متنوع در رسته‌های مختلف موجود است که در حیطه قصد داریم تا اکثریت آن‌ها را در مقالات متعدد و به‌صورت موشکافانه بررسی کنیم.

۹نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

ادامه

سیستم قالب میزی :


سیستم #قالب_میزی در سطوح بزرگ کاربرد دارد و در مقایسه با سیستم های دیگر از سرعت و کارآیی بیشتری برخوردار است. در این سیستم با استفاده از میزهایی که به راحتی در راستای افقی و عمودی قابل جابه جایی هستند، بتن ریزی با سرعت بسیار بالا، در سطوح بسیار گسترده انجام می پذیرد.


قالب در مرحله شروع پروژه به صورت یکپارچه نصب می گردد و تا پایان پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. حمل و نقل سیستم قالب پرنده توسط #جرثقیل انجام می پذیرد، بدین صورت که پس از #بتن ریزی سقف، توسط جرثقیل به طبقه بالاتر منتقل می شود تا سقف بعدی بتن ریزی شود.

این میزها می توانند به دفعات مورد استفاده قرار گیرند که این امر سرعت بتن ریزی را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. استفاده از رویه پلای وود موجب می گردد تا سطح بتن صاف و صیقلی گردد.


برخی از مزایای سیستم قالب میزی:


۱- سهولت و سرعت بالای باز و بسته کردن قالب.


۲- قالب بندی سطوح بزرگی از پروژه.


۳- قابل حمل از یک مکان به مکان دیگر بدون باز کردن قالب و مونتاژ مجدد آن.


۴- ایمنی و صرفه اقتصادی سیستم.


۵- در این سیستم #قالب_بندی به جای سولجرهای فلزی از تیرهای چوبی و رویه #پلای_وود استفاده می شود، در نتیجه وزن سیستم بسیار سبک می باشد.

۳ نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

پرهام دهقانی مطلب جدیدی را منتشر کرد
سری مقالات آموزش کاربردی ساختمان سازی (قسمت دوم) : نقشه های ساختمانی، پی کنی و گودبرداری

پس از شناخت اسکلت ساختمان که قصد بنای آن راداریم، در مرحله بعدمی بایست نقشه‌های موردنیاز برای ساخت را توسط متخصصین مربوطه آماده‌سازیم. اهمیت این نقشه‌ها در اجرای اصولی ساختمان و به دست دادن خروجی باکیفیت و قابل‌قبول می‌باشد، لذا اکیداً توصیه می‌شود حتی در پروژه‌های کوچک هم نقشه‌های اجرایی موردنیاز تهیه شود.

۹نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

ادامه

سیستم #قالب میزی #داربستی :


سیستم قالب میزی داربستی جهت قالب بندی #دال های بتنی تخت و اجرای سقف های وسیع و مرتفع بخصوص انواع سازه های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد . در این نوع سیستم رویه مونتاژ شده قالب بر روی سیستم داربست قرار گرفته و به آن مهار می گردد. با افزایش و یا کاهش پایه های عمودی، مهارهای افقی و جانبی ، می توان قالب میزی داربستی را برای ارتفاعات مختلف و تحمل بارهای متفاوت تنظیم نمود .


با به کار گیری از این سیستم اجرای عملیات قالب بندی سقف به دلیل سرعت بالای نصب ، سادگی اتصالات و اجزاء، سبکی وزن قطعات و جابه جایی آسان ، بسیار بالاتر بوده و کیفیت سطوح تمام شده# بتن به علت استفاده از رویه پلای وود بسیار با کیفیت و یکنواخت می باشد . قالب های میزی داربستی در مرحله شروع پروژه به صورت یکپارچه نصب شده و بدون مونتاژ مجدد تا انتهای اجرای سازه بتن استفاده می گردند .


پس از بتن ریزی سقف ، قالب به سادگی توسط چرخ های مخصوصی که به پایه های سیستم داربست نصب می باشد به لبه سقف منتقل شده و سپس توسط #جرثقیل به طبقه بعدی منتقل می گردد.

توسط چنگال مخصوصی که به قالب میزی داربستی متصل می گردد،جابجایی یکپارچه سیستم قالب در ارتفاع و طبقات مختلف بوسیله جرثقیل به راحتی و در کوتاه ترین زمان امکان پذیر می باشد .

۳ نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

پرهام دهقانی مطلب جدیدی را منتشر کرد
پروژه های برجسته معماری که نشانگر انفجار مدرنیته معماری در ایران هستند

کشور ایران پس از گذر از دوران سخت تحریم‌ها و جنگ عراق توانسته است در اجرای پروژه‌های مدرن معماری و ساختمان پیشرفت محسوسی داشته باشد. در این مطلب برای نمایش این تغییر و تحول در معماری و شیوه نگرش به ساختمان‌سازی، ۱۱ مورد از پروژه‌های قابل‌توجه و جذاب را که در حال حاضر در ایران اجراشده است به‌صورت مختصر معرفی می‌کنیم.

۸نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

ادامه

برای قالب بندی سازه های مدور و خمیده میتوان دسته بندی زیر را در نظر گرفت:


الف) سازه های مدور با قطر بیش از ۷/۵ متر :


برای اجرای #سازه های مدور با قطر بیش از ۷/۵ متر مانند #مخازن آب و سیلوها می توان از #قالب های مدولار مسطح استفاده نمود که انتخاب ابعاد قالب ها بستگی به قطر سازه مورد نظر دارد به طوریکه از ترکیب این قالب ها با قالب های عرض ۱۰ سانتیمتر سوراخدار که جهت عبور بولت در نظر گرفته شده می توان یک سازه مدور را به صورت یک n ضلعی با شکستگی بسیار نا محسوس اجرا کرد .


معمولاً برای سازه های با قطر ۷/۵ متر الی ۱۳ متر از قالب های با عرض ۳۰ سانتیمتر و برای سازه های با قطر ۱۳ متر الی ۲۲ متر از قالب های با عرض ۴۰ سانتیمتر و برای سازه های با قطر بیش از ۲۲ متر از قالب های با عرض ۵۰ سانتیمتر پیشنهاد می گردد .


در پشت این قالب ها از لوله قطر ۵ سانتیمتر داربستی نورد شده به عنوان پشت بند افقی استفاده می شود .


ب) اجرای سازه های مدور با قطر ۲ متر الی ۷/۵ متر :


برای اجرای دیواره ای که قطر آن بین ۲ متر تا ۷/۵ متر باشد از قالب مدولار کمانی استفاده می شود . این قالب ها فاقد تسمه های افقی می باشند و در نتیجه با توجه به شعاع لوله نورد شده ای که به عنوان پشت بند افقی به آنها متصل می گردد ، فرم می گیرند .


ج) اجرای سازه های مدور با قطر کمتر از ۲ متر :


در مورد سازه هایی که قطر آنها کمتر از ۲ متر می باشد قالب ستون گرد به صورت دو هلال ۱۸۰ درجه ساخته می شود . ضخامت ورق پوسته این قالب ها ۳ میلیمتر و ابعاد تسمه های پانچ شده طولی ( ۶۵ میلیمتر × ۵۰ میلیمتر ) و ابعاد تسمه های سخت کننده و تسمه های نورد شده ( ۶۵ میلیمتر × ۸۰ میلیمتر ) می باشد . این دو هلال توسط #کلمپس داکتیل به یکدیگر متصل شده و توسط پیچ و مهره به قطر ۱۴ میلیمتر در ارتفاع به قالب های دیگر متصل می شوند .


در ستون های با قطر بین ۱ متر و ۲ متر جهت جلوگیری از اعوجاج قالب ها قید ناودانی در پشت هر هلال جوش داده می شود .

۲ نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

قالب های #تونل از لحاظ بهره برداری شامل : تونل های راه ( تونل جاده ، تونل راه آهن و مترو ) و تونل های آب ( تونل سد شامل انحراف آب ، آب بر ، گالری تزریق و تونل فاضلاب ) می باشند و از لحاظ مقطع به انواع مقاطع دایره ای شکل ، نعل اسبی و ... تقسیم می گردد .


در #طراحی قالب های تونل می بایست فاکتورهای زیادی را مورد بررسی قرار داد از جمله مشکلات دسترسی و فضای کاری محدود ، فضای لازم جهت عبور و مرور وسایل نقلیه باری ، توان حداکثر استفاده مجدد از قالب ، سهولت تحرک در فضای محدود ، ایجاد سطح صاف و صیقلی ، مقاومت در برابر فشار بالای #بتن ، بهینه کردن وزن قالب و صرفه اقتصادی آن ، عدم اعوجاج در طول تونل ، هماهنگی بتن کف با دیواره و صدها نکته ریز دیگر که می بایست به صورت دقیق در طراحی لحاظ شود .


جهت بتن٬ریزی یک مقطع تونل حفاری شده ابتدا می بایست قالب کف ساز ساخته شود و بتن ریزی کف انجام گیرد . قالب های کف ساز معمولاً برای ˚۹۰ ( با توجه به شعاع انحنای تونل ) از قسمت پایین مقطع ساخته می شوند . این #قالب ها معمولاً در طول های ۶ متر ، ۹ متر و ۱۲ متر ساخته می شود . پوسته قالب به وسیله #کالسکه حامل قالب که برروی ریل در حرکت می باشد ، امکان بتن ریزی کف تونل را فراهم می سازد .

۳ نفر پسندیدند

۱ نظر

۱ سال قبل

پرهام دهقانی مطلب جدیدی را منتشر کرد
آموزش: آشنایی مقدماتی با نرم‌افزار ETABS در تحلیل و طراحی ساختمان

نرم‌افزار ETABS یکی از نرم‌افزارهای معروف در بحث طراحی و تحلیل رفتار المان‌های مختلف سازه‌ای در یک ساختمان است. لذا اولین مرحله در ساختمان‌سازی استفاده از نرم‌افزارهای این‌چنینی جهت تحلیل نهایی سازه‌ای ساختمان هست. درنتیجه یک مهندس سازه برای طراحی یک ساختمان امن می‌بایست از این نرم‌افزار مهم رشته عمران استفاده کند.

۶نفر پسندیدند

بدون نظر

۱ سال قبل

ادامه
پرهام دهقانی مطلب جدیدی را منتشر کرد
سری مقالات آموزش کاربردی ساختمان سازی (قسمت اول) : انواع ساختمان از نظر سازه و باربری

در این سری مقالات که قصد داریم حجم گسترده ای از مطالب کاربردی را در حیطه در رابطه با آموزش عملی ساختمان سازی به شما معرفی کنیم، تلاش میکنیم تا با یک دسته بندی منطقی و با زبانی ساده و جذاب شما را به این مبحث علاقه مند کرده، همچنین مروری کلی بر مراحل پیش روی یک پیمانکار در امر ساختمان سازی داشته باشیم.

۷نفر پسندیدند

۱ نظر

۱ سال قبل

ادامه